Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть сайт відділу культури і туризму?
Всього відповідей: 361
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
                                                                                                                 ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ: №6
                                                        «ПРАВОСЛАВНІ ХРАМИ ГАЙВОРОНЩИНИ »

  Мета подорожі: пізновально - краєзнавча:

Православні храми XVIII- XX століття Гайворонського району:

 Характеристика: одноденний «маршрут вихідного дня» автобусом. Тривалість 8 год.

 Об»єкти показу:

Храм Іоанна Предтечі (м. Гайворон),

Храм Воздвиження Хреста Господнього (с. Солгутове),

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с. Котовка);

Храм Успіння Пресвятої Богородиці (с. Таужне); 

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с. Могильне);

Храм Безсеребреників Косьми і Доміана ( с. Салькове);

Храм Великомученика Димитрія Солунського (смт. Завалля).

Храм Чудо Архистратига Михаїла (с. Чемерпіль);

 Напрямок руху по маршруту:

М. Гайворон – с. Солгутове – с. Котовка – с. Таужне –

с. Могильне – смт. Салькове – смт. Завалля – с. Чемерпіль.

 Опис маршруту:

Туристичний маршрут «ПРАВОСЛАВНІ ХРАМИ ГАЙВОРОНЩИНИ» знайомить 

з шедеврами архітектурної думки – церквами, чотири з них - пам'ятками архітектури. 


  Храм Іоанна Предтечі (м. Гайворон)


   

У 1752 році у с. Струнькові виділено землю для церковних потреб, а в 1753-му завершено спорудження храму. Ця дерев’яна церква була перенесена з села Громи, що під Уманню і освячена на честь святого Іоанна Предтечі. З часом дерев’яна церква почала руйнуватись і православні віруючі у 1889 році спорудили нову церкву із цегли. Храм був споруджений у стилі українського бароко, у ньому встановлено чотирьохярусний іконостас   і   живописні            ікони ХVІІІ ст. У тридцяті роки ХХ століття., під час наступу войовничого атеїзму храм був зруйнований Побудований новий храм зачаття Іоанна Предтечі по проекту Г.І. Діля (м. Одеса). Поруч споруджено Воскресну школу та іконну лавку. В храмі знаходяться для молитовного поклоніння частки мощей угодників Божих Святителя Луки архієпископа Кримського, преподобних Іова та Амфілохія Почаївських. При храмі відроджено церковний хор.

Храм Воздвиження Хреста Господнього (с. Солгутове) Храм Воздвиження Хреста Господнього (с. Солгутове)

      

  Православний храм на честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього збудовано у 1771 році. Нині діючий цегляний храм зведений у 1868 році на честь Різдва Христового. В 1953 – 1954 роках храм був закритий і переобладнаний, але не зруйнований. У 90-х роках ХХ ст. на вимогу віруючих було дозволено розпочати відновлення храму. Церковне майно, що збереглося, повернуто в храм. Солгутівський храм є пам’яткою архітектури місцевого значення.

  Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с. Котовка)

   

 За дозволом поміщика Грохольського у 1838 році розпочалось спорудження православного храму на честь Покрови Пресвятої Богородиці. В роки будівництва соціалізму церкву закрили, а в 1957 році її розібрали. Відроджений храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці було освячено 2002 році. Зведено, повністю зруйновану церкву, завдяки наполегливості тодішнього голові місцевого колгоспу «Іванкова криниця» Івана Купріяновича Грицая.


  Храм Успіння Пресвятої Богородиці (с. Таужне)

  

Дерев’яний Свято-Успенський храм був збудований у 1860 році на кошти графа Потоцького. В часи тоталітарного режиму храм було закрито і з часом зруйновано. Після проголошення незалежності через три роки був збудований храм на кошти місцевого колгоспу та парафіян. Освятив престол церкви архієпископ Кіровоградський і Ново-Миргородський Василій.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с. Могильне)

  

 У 1754 році в Могильному збудовано церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці. При ній відкрили церковно - парафіяльну школу у 1866 році. Із збільшенням населення у 1895 році збудували нову церковно – парафіяльну школу. У ній було два класи. Після тоталітарного режиму у 1989 році в с. Могильному було знову відновлено роботу храму. Тепер в ньому проводиться служба Божа і відправляються релігійні обряди. Біля церквизбудовано приміщення, де в холодну пору здійснюється хрещення дітей

     Храм Безсеребреників Косьми і Доміана ( с. Салькове)

         Перший храм на честь святих Безсеребренників Косьми і Демяна збудований у 1783 році на кошти парафіян. Згодом храм був перебудований на більший. Новий храм спорудили завдяки наполегливості священика А. Брадучана. У роки більшовицького тоталітарного режиму православний храм було закрито, спустошено але не зруйновано. У 1988 році завдяки наполегливості протоієрея Антонія Козачука й віруючих в храмі проводяться Богослужіння. Церква є пам’яткою архітектури місцевого значення.

   


    Храм Великомученика Димитрія Солунського (смт. Завалля)

Храм збудований у 1753 році на честь великомученика Димитрія. У 1869 році зведено нову церкву: одно купольну, вкриту жестю. В роки гоніння на Православну церкву в 1936-1938 в с. Заваллі закрили і зруйнували храм. У 80- х роках на клопотання релігійної громади передано приміщення, яке переобладнали під православний храм. В 2001 році в День Воздвиження Хреста Господнього у селищі освячено місце під будівництво нового храму і відкрито пам’ятний знак. Це кам’яний хрест з розп’яттям Ісуса Христа з написом «Спаси и сохрани».

  


  Храм Чудо Архистратига Михаїла (с. Чемерпіль)

  У 1783 році в Чемерполі збудували деревяну церкву. У 1880 році розпочалось спорудження нової цегляної церкви з дзвіницею. Будівництво було завершено у 1889 році, освячена церква 1889 року на честь Чудо Михаіла Архистратига. Іконостас у церкві був трьохярусний, різьблений позолочений. Після воєнні роки церкву було зруйновано. Будівництво нової церкви почалося у 1990 році. Відновлено церковний хор.

 


Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz