Середа, 15.07.2020, 08:35


Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Форма входу
опитування
Оцініть сайт відділу культури і туризму?
Всього відповідей: 361
Погода
Опитування
Що вам не вистачає у Гайвороні у плані туризму?
Всього відповідей: 272
Пошук
 Туристичний маршрут №4


 

                                                 Туристичний маршрут №4
                                "Трипільська культура на території Гайворонщини"


Об’єкти показу: Трипільська археологічна культура на території Гайворонщини 
представлена 14-ма поселеннями.

Напрямок руху по маршруту: Березівська ГЕС, Гайворон, Могильне І, Могильне ІІ, Могильне ІІІ (Єжеликовий Яр), Могильне ІV, Могильне V, с. Жакчик, о. Солгутів, Завалля – Кам’яне, Завалля – Шамраї, Козачий Яр, Довгий Яр, Тополі. 

Тривалість маршруту: 4 год.

                                          

Опис маршруту: Практично всі поселення Трипільської культури на території Гайворонщини розташовані на берегах Південного Бугу та невеликих річок, які є його притоками;  
  Березівка (Березівська ГЕС) – багатошарове поселення етапу ВІ Трипілля належить до південнобузького локального варіанту східнотрипільської культури; Поселення розташоване на плато лівого високого берега р. Південний Буг. Площа пам’ятки 10 га. Сплановані по колу житлові споруди представлені кількома типами: заглиблені житла, наземні одно-, двоповерхові будинки, господарчі споруди та ями. Деякі житла пізніх шарів мають Г-подібне планування. Житлові споруди обігрівались відкритими вогнищами та переносними жаровнями, частина з них мала культові камери з вівтарями .  
  Керамічний комплекс поселення має багато самобутніх рис, які не властиві пам’яткам цього періоду в інших районах Східного Трипілля. Кераміка з канельовано-пунктирним орнаментом, що переважала в комплексі (кубки, горщики), складна та досконала за своїм декором. Орнаментальний фриз сполучає спіральні листовидні та геометричні елементи, які доповнювалися лощінням та фарбуванням після випалу вохрою. Посуд з заглибленим орнаментом, заповненим білою пастою (грушоподібні вази, моноклі, миски на піддоні) інколи мав антропоморфні риси. 
  Ще одна група кераміки – широковідкриті посудини, прикрашені рустом, та горщики, декоровані накольчастим та рельєфним орнаментом. В декорі та формах посуду з Березівки досить помітно відчуваються прекукутенські традиції. На деяких об’єктах з ранніх шарів зустрічається антропоморфна та зооморфна пластика, ритуальні столики-вівтарі, моделі. 
  Розкопки, проведені на поселенні Березівка в останні роки (1997-1999), стратиграфічно підтвердили встановлену раніше багатошаровість пам’ятки. Своєрідне планування пізніх домівок Березівського поселення одержує подальше поширення на пам’ятках східнотрипільської культури типу Шкарівки.

                                                         

                    


Copyright MyCorp © 2020
Календар
«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Курс валют
міні-чат
Друзі сайта
Гайворонська районна рада Гайворонська районна державна адміністрація
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Створити безкоштовний сайт на uCoz