Туристичний маршрут №4
"Трипільська культура на території Гайворонщини"
Об’єкти показу: Трипільська археологічна культура на території Гайворонщини
представлена 14-ма поселеннями.
Напрямок руху по маршруту: Березівська ГЕС, Гайворон, Могильне І, Могильне ІІ, Могильне ІІІ (Єжеликовий Яр), Могильне ІV, Могильне V, с. Жакчик, о. Солгутів, Завалля – Кам’яне, Завалля – Шамраї, Козачий Яр, Довгий Яр, Тополі.
Тривалість маршруту: 4 год.
Опис маршруту: Практично всі поселення Трипільської культури на території Гайворонщини розташовані на берегах Південного Бугу та невеликих річок, які є його притоками;
Березівка (Березівська ГЕС) – багатошарове поселення етапу ВІ Трипілля належить до південнобузького локального варіанту східнотрипільської культури; Поселення розташоване на плато лівого високого берега р. Південний Буг. Площа пам’ятки 10 га. Сплановані по колу житлові споруди представлені кількома типами: заглиблені житла, наземні одно-, двоповерхові будинки, господарчі споруди та ями. Деякі житла пізніх шарів мають Г-подібне планування. Житлові споруди обігрівались відкритими вогнищами та переносними жаровнями, частина з них мала культові камери з вівтарями .
Керамічний комплекс поселення має багато самобутніх рис, які не властиві пам’яткам цього періоду в інших районах Східного Трипілля. Кераміка з канельовано-пунктирним орнаментом, що переважала в комплексі (кубки, горщики), складна та досконала за своїм декором. Орнаментальний фриз сполучає спіральні листовидні та геометричні елементи, які доповнювалися лощінням та фарбуванням після випалу вохрою. Посуд з заглибленим орнаментом, заповненим білою пастою (грушоподібні вази, моноклі, миски на піддоні) інколи мав антропоморфні риси.
Ще одна група кераміки – широковідкриті посудини, прикрашені рустом, та горщики, декоровані накольчастим та рельєфним орнаментом. В декорі та формах посуду з Березівки досить помітно відчуваються прекукутенські традиції. На деяких об’єктах з ранніх шарів зустрічається антропоморфна та зооморфна пластика, ритуальні столики-вівтарі, моделі.
Розкопки, проведені на поселенні Березівка в останні роки (1997-1999), стратиграфічно підтвердили встановлену раніше багатошаровість пам’ятки. Своєрідне планування пізніх домівок Березівського поселення одержує подальше поширення на пам’ятках східнотрипільської культури типу Шкарівки.