Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Міні-чат
Наше опитування
Що вам не вистачає у Гайвороні у плані туризму?
Всього відповідей: 280
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
                                                 

Легенда  про с. Чемерпіль

   

 

Нема нічого прекраснішого за життя. Якщо ти живеш, то ти закоханий у свою маленьку батьківщину, де народилася, виростаєш, чуючи кожен день матусині добрі слова, милуючись природничим куточком, про який я розповім вам, заглянувши в сиву давнину, і, розкривши наші традиції та обряди, нагадавши забуті дати, події, імена.

Чемерпільська сільська рада найвіддаленіша від райцентру, включає в себе три села: Чемерпіль, Березівка та Ташлик, які знаходяться в східній частині Гайворонського району і займає площу 3775 га.

Я проживаю в селі Чемерпіль, де народилась і в даний час навчаюсь у місцевій школі.

Назва села Чемерпіль пішла від якогось Чемерка, нащадки якого живуть і нині. Інші розповіді доводять, що ця назва не зовсім вірна. Село моє зветься Чемерпіль. Жив собі колись поляк Чемер - звідси і назва Чемерпіль.

За енциклопедичними даними поселення з 37-ми хат виникло у середині XVIII століття. Поблизу села Чемерпіль виявлено поселення доби неоліту (V тисячоліття до н.е.), досліджено групу курганів доби бронзи (II тисячоліття до н.е.), знайдено бронзове скіфське дзеркало та поселення Черняхівської культури.

Версії вчених, що поселення виникло ще в II тисячолітті до н.е. Тоді були племена ямників (або аріїв), які займались переважно кочовим скотарством. Майно своє перевозили возами. Рештки возів археологи знаходять під курганними насипами. Також знаходять розбиті мисочки, горщики, сокири, ножі та інше. Поряд з похованими часто знаходять кістяне намисто.

Похований під насипом покійник на думку академіка Ю.Шилова, був посланцем племені у світ предків, щоб вимолити для живих кращу долю. Крім того, кургани споруджувалися на так званих мансійських каналах, торсійні потоки яких зв'язують ядро планети із Сонцем та глибинами Всесвіту. Сучасні дослідники вважають, що ці потоки мають швидкість в мільярди разів більшу за швидкість світла.

На території Чемерпільської сільської ради налічується 12 курганів, але за розповідями старожилів села їх значно більше.

Почалось відродження духовної культури. У 1783 році в селі Чемерпіль збудували дерев'яну церкву. У 1889 році збудовано цегляну церкву з дзвіницею, яку освятили 19 вересня цього ж року. У 1873 році в селі відкрилась церковно-парафіяльна школа. Зараз побудована нова церква в селі, де проводяться богослужіння.

У 1912 році була збудована Земська школа, де навчалось 60-80 дітей.

У 50-х роках село славилось тим, що 143 чемерпільці стали агрономами, медичними працівниками, інженерами техніками.

У 1959 році створено колгосп, який мав 2724 га орної землі.

У роки Великої Вітчизняної війни на фронтах воювало 404 чоловіки, 200 з них загинуло.

Ще хочеться згадати цікаву версію існування оленів на нашій території. Підтвердженням цього факту є те, що мій сусід Кайданович П.Л. нещодавно знайшов у річці Південний Буг оленячі роги.

Відродити звичаї, традиції нашого народу - наш обов'язок . Якими цікавими різдвяними святами розпочинається рік. На вулицях чуються колядки, щедрівки, які славлять Всевишнього і бажають всім людям добра, щастя, врожаю. Звеселяють кожен дім прекрасна Маланка з Козаком, охоронцями та смішна коза. Вміє наш народ вшанувати пам'ять загиблих у День Перемоги, який супроводжується як церковними ритуалами так і концертною програмою в СБК.

День Захисту дітей насичений різними іграми, естафетами, конкурсами та концертною програмою.

А як всі поспішають на масове гуляння Івана Купала, щоб побачити легендарних героїв: Русалки, Мавки, Водяник, Лісовик та ін. Тут проводяться різні ритуальні обряди, гадання, конкурси, ігри, розваги.

Стало доброю традицією відзначати День Незалежності України. На святі ми згадуємо всіх відомих українських діячів, лунають прекрасні вірші та пісні на рідній мові.

Всього прекрасного багато, мабуть не вистачить життя, щоб описати його.

Не можна не згадати відомих людей, які вчились у моїй школі, ходили тими ж вулицями, милувались красою рідного краю.

Гринчак Валерій Іванович (195рр. с. Чемерпіль) - Герой Радянського Союзу, полковник у відставці.

Кобильчак Михайло Митрофанович (1918р. с. Чемерпіль - 2004р. м. Київ) - Герой Соціалістичної Праці, кавалер трьох орденів Леніна, Вітчизняної війни, Трудового Червоного Прапора, двох орденів Червоної Зірки. Обирався депутатом Верховної Ради СРСР і Верховної Ради УРСР кількох скликань. Працював першим секретарем обкому КПУ.

Сарахан Микола Микитович (1942р. с. Чемерпіль) - член Національної Спілки журналістів України, лауреат премії ім.. Степана Руданського.

Мельник Степан Кирилович (1913р. с. Березівка - 1995р. м. Одеса ) - доктор історичних наук, зав. кафедрою історії Одеського державного університету.

Орлик Леонід Васильович (с. Березівка) - генерал-майор.

Андрієвська Марія Григорівна (с. Ташлик ) - кандидат фізико-математичних наук, доцент Київського державного університету імені Шевченка Т.Г.

На закінчення хочу написати про майбутнє села. Не секрет; що ми проживаємо на території, що багата на корисні копалини, в тому числі й золото. В майбутньому розвинеться золота жилка України і наше село не буде найвіддаленішим куточком Гайворонщини. А розвинутим містом на березі Південного Бугу.

 

 

Моє село

На землі, на українській,

Протікає ріка Буг.

А на березі північнім

Простеливсь широкий луг.

 

А за лугом село гарне

І широкії поля.

Це село Чемерпіль зветься,

Це моя рідна земля.

 

Тут і вулиці квітучі

І родючії поля.

Люди тут хороші, щедрі,

Народилася тут я.

 

Тут усе таке красиве,

Рідне, миле, дороге.

 Хочу, щоб ввесь світ великий

Полюбив, село, тебе.

                                     Ткачук І. 2003рік.

 

 

Список використаної літератури:

1.  Г-та «Гайворонські вісті» №12. 7 лютого 2007року.

2.  Г-та «Шлях комуни» 25.12.1957рік.

3.  Павличук О.А. Православні Храми Гайворонщини. - Вінниця: Нілан -Лтд,2003.

4.  Павличук О., Комірний О. Гайворонщина - перлина подільського краю. -Кіровоград: Центрально-Українське в-во, 2004 .

5.  Честь і гордість Гайворонщини / за ред.. Земнорій Н. - Київ, 2007.

6.  Енциклопедія «Історія міст і сіл УРСР. Кіровоградська обл.». — Київ, 1972.

7.  Розповіді старожилів села.

Село на нашій Україні...

 

         Робота учениці 9 класу Чемерпільської ЗОШ Ткачук Ірини

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
Створити безкоштовний сайт на uCoz