Гайворонський районний краєзнавчий музей
Гайворонський районний краєзнавчий музей, загальна площа якого складає 320 м², знаходиться в приміщенні районного будинку культури. В експозиційній залі Заслуженого майстра народної творчості України Г.Г. Пилипишина, жителя с. Солгутове , Гайворонського району представлено понад 90 виробів в чотирьох розділах: таксидермія, живопис, художні меблі і дерев’яна скульптура. Всі твори – оригінальні, за свідченнями спеціалістів – високого художнього рівня. Серед кращих робіт – панно „Косулі” (тварини, що біжать, мов летять в повітрі серед мережаних дерев – мама-косуля з двома малюками). Центральною роботою експозиції є дерев'яна багатофігурна композиція "Годинник", яку мистецтвознавці оцінюють як шедевр мистецтва наївного соцреалізму. Вона нагадує про те, що в житті людини , як і в житті квітки, є свій початок і кінець („із землі все вийшло, у землю й піде”). І головне для мислячої істоти – прожити свій вік так, щоб посіяти в землю зерно, з якого вродять нові плоди.
Наступний відділ ГРКМ – художньо-меморіальна зала Миколи Федоровича Жидельова – професійного художника-графіка. Навчався в Івановському художньому училищі, після третього курсу перевівся до Сімферопольського художнього училища ім. Самокиша. Після служби в армії були роки навчання в інституті імені Сурикова в Москві в майстерні художників М.Н. Алексича та П.І. Суворова. Тут набув фаху графіка (дипломна робота – оформлення та ілюстрації до книги «Стара фортеця» В. Беляєва), і в 1959 році одержав направлення на роботу в м. Кіров, в обласне відділення художнього фонду СРСР. Неодноразово брав участь у виставках у Москві, Кірові та інших містах. В залі експонується 80 робіт, 39 робіт написаних олією, 14 – акварелями, 27 робіт займає графіка (офорти, літографія, ліногравюра). Найціннішими, на думку фахівців, є офорти. З 2003 року, на вшанування пам’яті Жидельова М.Ф., проводиться щорічний конкурс образотворчого мистецтва серед дітей та молоді, чиї конкурсні роботи зберігаються в художньо-меморіальній залі.
В слідуючій залі знаходяться твори самодіяльної художниці із с.Долинівка Наталії Федорівни Шевчук. В експозиції – близько 20 робіт, які виконані в стилі народного малярства. На картинах зображено краєвиди нашого краю. Деякі з них висвітлюють шевченківську тематику, а на багатьох – зображено натюрморти з квітів. Оригінальність робіт в тому, що всі вони виконані у манері народного живопису звичайними малярними , переважно емалевими , фарбами.
Далі знаходиться етнографічний відділ, в якому представлений колорит української хати кін. ХІХ поч. ХХ ст. Найцікавішими предметами експозиції є діючий ткацький верстат (кін. ХІХ ст.), вишивані рушники, сорочки, старовинний сільськогосподарський інвентар. Оригінальною є й карта України, на якій зображено орнаменти, притаманні різним регіонам нашої держави.
Окрім цього, в музеї експонуються роботи самодіяльного художника Яровенка Миколи Порфировича, жителя м.Гайворона, учасника Сталінградської битви, ветерана Великої Вітчизняної війни. Його вирізняє техніка: м'які приглушені кольори не зливаються, а відмежовуються один від одного. Яровенківське небо, як правило, ніжно-голубе із золотисто-рожевими відтінками. Творчі роботи дають можливість подивитися на знайомі краєвиди очима художника і ще більше полюбити природу, ніби пройтись просіками соснового бору, посидіти біля невеличкого струмка чи замилуватись міським пейзажем.
Також в районному музеї діє фотовиставка „ І край наш чудовий, і люди прекрасні !” – Заслуженого фотохудожника України Віктора Степановича Земнорія. На ній зображено видатних людей, прекрасні краєвиди, знакові події Гайворонщини.
Все вище перераховане слугує прекрасною базою для естетичного виховання громади, а особливо, молоді та підлітків, сприяє популяризації самодіяльного образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва, відродженню і збереженню національно-культурної спадщини.
Разом з тим, в Гайворонському районному краєзнавчому музеї зараз триває переоформлення історичного відділу. Створено розділ „Найдавніше минуле нашого краю”, в якому представлено археологічні матеріали Трипільських та Черняхівських поселень , експонуються фото артефактів інших давніх культур, які трапляються на території району. Побут перших поселенців показано на панорамі, яка розпочинає експозицію. Переоформлено розділ „Друга світова війна на території Гайворонщини”. В ньому коротко представлені події окупації, руху опору та визволення району. Ключовими є оригінальні документи, фото, атрибути радянських та німецьких солдатів часів Великої Вітчизняної.
У музеї регулярно проводяться літературні читання з нагоди творчих дат поетів, письменників-земляків. Тут можна ознайомитися із книгами місцевих авторів, виданими буклетами з описом видатних постатей, визначних місць нашого краю. Постійно відкриваються різнопланові тимчасові виставки.
Адреса:
Тел.: (05254)2-27-73, тел./факс: (05254) 2-11-38
e-mail: rkmhayvoron@mail.ru
Музей працює щодня з 8.00 до 17.00
Вихідні: субота, неділя (при відсутності замовлень на проведення екскурсій)
Вартість квитків: дорослий – 1,50 грн., дитячий – 0,50 грн.
Вартість екскурсії – 3 грн.